فارسی   English  

درباره پاراگلایدر
درباره پاراگلايدر

براي اولين بار پاراشوت ها در جنگ جهاني اول استفاده شدند . در يك ماموريت كه يك مامور شجاع نيروي دريايي را روي يك زير در يايي فرود آورد .در طول سال ۱۹۵۰ پاراشوت هايي كه هدايت مي شدند اختراع شدند . آنها مستطيل شكل بوده و منافذي در پشت سر خود داشتند كه به آنها اجازه مي داد كه بهتر سر خورده و كنترل شوند . در سال ۱۹۵۸ فرانسيس و گرترود روگالو  يك نوع بال توليد كردند كه براي سالم بازگرداندن موشك هاي ناسا به زمين استفاده شد . فرانسيس روگالو با اين ساخته نوآورانه خود پايه گذار هنگ گلايدر و پاراگلايدر شد .در سال ۱۹۶۴ دومينا ژالبرت از فلوريدا چتر دولايه را اختراع كرد . اين اولين چتري بود كه لايه بالايي و زيرين با لبه حمله باز و لبه فرار بسته داشت .كه با قرار گرفتن و حركت از هوا پرشده و شكلي شبيه چتر هاي امروزي به خود مي گرفت .در سپتامبر سال ۱۹۶۵ اتفاق جالبي افتادديويد باريش كه با ناسا همكاري مي كرد خبر پروازش را با چتر ساخته خودش منتشر كرد . او بعنوان مخترع احتمالي پاراگلايدر معرفي شده است .ناسا توانست با اين مدل يك راكت عظيم الجثه را وارد جو كرده و به سلامت بنشاند .در سالهاي بعد پاراگلايدر رفته رفته از قالب يك وسيله نظامي خارج شده و علاقه مندان به پرواز را به خود جذب كرد تا جايي كه بين سالهاي ۱۹۹۰ تا حال حاضر تعداد علاقه مندان به اين ورزش سهل الوصول بصورت تصاعدي افزايش يافت . همزمان و همپايه با اين پيشرفت كمي علم طراحي پاراگلايدر ها هم روز به روز پيشرفت كرده و هر پاراگلايدر هايي سريعتر و با قابليت سرش بيشتر طراحي و ساخته شد . هر روز ركوردها ي جديدي به ثبت ميرسد . در حال حاضر براي پاراگلايدر در دو رشته آكروباس (نمايشي) و مسافت مسابقه در سطح قهرماني جهان برگزار مي شود . كشوري مثل فرانسه با وجود تعداد زياد پرنده هايش ليگ پاراگلايدر بر گزار مي نمايد . اخيرا بيشترين مسافتي كه توسط پاراگلايدر پيموده شد  ۵۰۲ كيلومتر به ثبت رسيد . ركورد ارتفاع در سال ۲۰۰۶ توسط خانم اوا ويشنرسكا  به ۹۰۰۰ متر از سطح دريا رسيد و ...

هم اكنون پاراگلايدر همانند ديگر وسايل پروازي همچون هنگ گلايدر ‚ گلايدر ‚مدلهاي پروازي و ساير پرنده هاي سبك زير مجموعه سازمان جهاني ورزشهاي هوايي است . FAI  نام اختصاري آن مي باشد . اين سازمان در سال ۱۹۰۵ تاسيس شد كه وظيفه وضع قوانين ‚ نظارت بر مسابقات و ثبت ركوردها را بر عهده دارد .اين نام گرفته شده از FédérationAéronautiqueInternationaleاست كه مقر آن در فرانسه است .

 

پاراگلايدر چيست ؟

Paraglider     در لغت به معناي چتر سرنده است . اين بدان معناست كه در تئوري و در عمل اين نوع چتر بمنظور پرواز و سر خوردن بر روي الياف هوا مورد استفاده قرار مي گيرد . پاراگلايدر هاي اوليه طوري طراحي شده بودند كه به ازاي هر ۱ متر كه ارتفاع از دست مي دادند فقط مي توانستند ۴-۵ متر به اطراف حركت كرده و سر بخورند البته اين نسبت به Parachute كه فقط مي توانست پايين بيايد باز هم پيشرفت محسوب مي شد . پاراگلايدر هاي امروزي اين توانايي را دارند كه به ازاي هر ۸-۱۰ متر كه به طرفين حركت مي كنند فقط ۱ متر ارتفاع از دست داده و بدين ترتيب در مقايسه از ديد ناظر زميني در حال پرواز است و لي يك پاراشوت هميشه با سرعت ۴-۵ متر بر ثانيه در حال از دست دادن ارتفاعاستو در حقيقت به آرامي سقوط مي كند .


پاراگلایدر  :
معمولا پاراگلایدر را با چتر نجات اشتباه می گیرند در صورتی که پاراگلایدر پرنده ای فوق سبک بدون موتور است ، واژه پاراگلایدر ترکیب دو واژه است ، پارا مخفف پاراشوت ( چتر نجات ) و گلایدر هواپیمای بدون موتور است ( یعنی سٌرنده ) ، پس پاراگلایدر نوعی هواپیما از جنس و شبیه چتر نجات است . پاراگلایدر ارزانترین و راحتترین وسیله پروازی است نیروی محرکه آن وزن خلبان است ، وزن آن حدود ۵ کیلوگرم است.
شرایط و ویژگی های خلبان پاراگلایدر برای آموزش :
آموزش پاراگلایدر از ویژگی خاصی تبعیت نمی کند ، محدودیت سنی برای آموزش ندارد ، برای آموزش پاراگلایدر قد و وزن اهمیت ندارد بدلیل اینکه برای هر خلبان یک بال متناسب با وزن آن خلبان موجود است ، خانم ها در این ورزش همانند آقایان و بدون هیچگونه محدودیتی آموزش دیده و می بینند
مکان های پرواز و مدت پرواز با پاراگلایدر :
برای پرواز با پاراگلایدر نیاز به تپه یا کوهی است که از بالای آن پرواز خلبان آغاز شود و به سمت پایین و جلو سر بخورد ، به طور مثال در هوایی آرام و بدون هیچگونه عوامل بالارونده از تپه ای ۵۰۰ متری حدودا ۱۵ دقیقه میتوان با پاراگلایدر پرواز کرد . اما با کسب تجربه و مهارت کافی می توان مدتهای طولانی را با پاراگلایدر در آسمان بود. مسافت طی شده با پاراگلایدر بیش از ۵۰۰ کیلومتر طی ۸ ساعت است .
 
خطر پرواز با پاراگلایدر :
یک سوال ، آیا رانندگی با اتوموبیل یا موتور سیکلت خطرناک است؟ اگر موتور سیکلت را فردی میانسال براند از آن برای رفتن از محلی به محل دیگر استفاده می کند . در صورتی که یک جوان می تواند از همان موتور سیکلت آلت قتاله ای برای کشتن خود بسازد . پرواز برای نفس پرواز ، پرهیز از غرور بعد از اتمام دوره آموزش ، احترام به نظر و تجربه مربی و خلبانان با تجربه و ... و در نظر گرفتن این نکته که پاراگلایدر من به من قول نداده که همیشه و در همه شرایط به من پروازی لذت بخش بدهد ، خطر پرواز را به حداقل ممکن می رساند . پس بیایید امن پرواز کنیم نه پرواز ..

بهترین فصل آموزش :
در کل پاراگلایدر را در هر فصلی می توان آموزش دید ، خلبانان حرفه ای تابستان را بهترین فصل برای پرواز می دانند چون در هوای گرم با استفاده از جریانهای هوای گرم بالا رونده  میتوان ارتفاع زیادی گرفت ، رکورد ارتفاع پرواز با پاراگلایدر ۱کیلومتر بالاتر از قله اورست است !

مدت دوره آموزش پرواز با پاراگلایدر :
پاراگلایدر را می توان بین ۶ تا ۱۲ هفته  آموزش دید . آموزش از زمین مسطح شروع می شود و در صورت صلاحدید مربی و استعداد دانشجو ار تفاع تمرین پله پله افزایش خواهد یافت. در طول دوره آموزشی تجهیزات آموزشی برای دانشجو به عهده ی باشگاه آموزش دهنده است .

هزینه خرید پاراگلایدر :
شما می توانید اکیپ کامل پاراگلایدر را شخصا برای خود خریداری کنید و مراحل بعدی آموزش و کسب مهارت را با تجهیزات خود تجربه کنید . پاراگلایدر از ۴ بخش اصلی تشکیل شده است : ۱- بال ( پاراگلایدر ) ، ۲- هارنس ( صندلی ) ، ۳- چتر کمکی و ۴- هلمت ( کلاه ایمنی ) است . در حال حاضر در ایران قیمت یک اکیپ کامل پاراگلایدر خارجی بین ۳ تا ۶ میلیون تومان است.